Praca sezonowa w Holandii

Poruszając temat pracy sezonowej w poprzednim poście dotyczącym pracy sezonowej za granicą, zadeklarowaliśmy jasno i wyraźnie iż kolejny nius, czy też post, lub jak kto woli artykuł będzie na temat pracy sezonowej w Holandii. Dlaczego Holandia? Bo jest to jeden z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejszy, kraj do którego wyjeżdżają Polacy tak licznie i tak chętnie. A dlaczego tak chętnie? Ponieważ oferuje dosyć dobre warunki finansowe, dosyć dobre warunki lokalowe, często nie wymaga znajomości języka. Przyjrzyjmy się tematowi zatem pracy w Holandii nieco bliżej. Co zatem oferuje nam ta Holandia, że nasi rodacy tak do niej lgną? Ano Holandia oferuje nam pracę głównie w rolnictwie, dlatego też Holandia to bardzo dobry kraj na szukanie pracy sezonowej, tym bardziej, że jesteśmy – my Polacy postrzegani jako naród znający się na rolnictwie, dzięki czemu to właśnie Polacy są chętnie zatrudniani przez holenderskich pracodawców.

A zatem na jaką pracę możemy liczyć w Holandii?

holandiaHolandia oferuje nam głównie prace polowe, między innymi dotyczy to uprawy kwiatów, jest to jedna z lepszych branż jeśli chodzi o pracę w Holandii z uwagi między innymi na to, że mimo iż większość upraw wypada w sezonie miesięcy letnich, to na pracę przy hodowli kwiatów czy innych owoców, warzyw możemy liczyć praktycznie przez cały czas, czyli nie ma tu tej tak zwanej sezonowości, możemy po prostu pracować cały rok. W Holandii możemy także szukać pracy w szkółkarstwie, czyli wchodzą w to szkółki leśne, hodowle krzewów i roślin ozdobnych, a i także w ogrodnictwie, czyli jak to się nazywa pielęgnacja zieleni czy jakoś tak. Tego typu pracy szukamy na początku roku, z uwagi na to, iż tego typu prace rozpoczynają się wraz z początkiem wiosny. Wynagrodzenie z tego typu branż nie jest być może zbyt wysokie, bo jest minimalne, tak jak nie przekroczymy progu płacowego tak zwanego minimalnego, czyli możemy liczyć na pensję około 1500 euro miesięcznie. Jak dla Polaka porównując do prac sezonowych w Polsce jest to olbrzymia różnica.

W Holandii popularne są także zbiory szparagów, sezon pracy przy zbiorach szparagów zaczyna się w kwietniu. Szparagi to jedna z lepszych prac, mimo że bardzo ciężka to jednak jedna z najlepiej płatnych prac sezonowych. Kolejny rodzaj prac to pielęgnowanie i cięcie tulipanów lub kwiatu lilii, zajęcie bardzo dobre dla kobiet, aczkolwiek niejednokrotnie wymaga się doświadczenia. Do opieki nad tulipanami możemy pojechać w czasie maj do sierpnia.

Kolejne miesiące jeśli chodzi o pracę w Holandii to zbiory ziemniaka, zbiory kalafiora, a na samym końcu sezonu możemy szukać pracy przy zbiorach kapusty i owoców typu śliwka, później dochodzi na sam koniec jeszcze zbiór jabłek i gruszek.

Zatem jak widać pracę sezonową w Holandii możemy sobie zorganizować w taki sposób, że będziemy siedzieć tam praktycznie od wczesnej wiosny do późnej jesieni i to właśnie dlatego ten kraj zyskał sobie taką popularność.

Jakie są zarobki? Ciężko powiedzieć, o zarobkach możemy mówić przy konkretnej ofercie pracy.

Gdzie natomiast szukać pracy?

Warto posiłkować się branżowymi serwisami pracy np:

Warto szukać pracy na własną rękę, bo czasami może się to okazać korzystniejsze finansowo niż pośrednicy. Warto popytać także wśród swoich znajomych.