Praca sezonowa w Polsce

Jeśli szukasz pracy sezonowej to dobrze trafiłeś, na naszej stronie dowiesz się jak znaleźć tego typu pracę, jak zarobić na pracy sezonowej, jakiego rodzaju prac szukać, jaka praca sezonowa jest dla nas najbardziej korzystna, a jaka najmniej. A także jak nie dać się oszukać, gdzie często niejednokrotnie właśnie przy pracach sezonowych możemy się natknąć na licznych oszustów.

No więc zacznijmy od rynku pracy sezonowej w Polsce. Jeśli chodzi o prace sezonowe w Polsce możemy liczyć najczęściej na prace w rolnictwie i prace turystyce. I tego typu prace są u nas w kraju najpopularniejsze. Jeśli chodzi o pracę w rolnictwie to są to z reguły najczęściej wszelkiego typu

zbiory owoców, w tym na przykład zbiory truskawek, zbiory malin, zbiory śliwek, zbiory jabłek i innych owoców i warzyw. Jeśli chodzi o warzywa to będą to przeważnie ogórki.

images

Wiadomo, że rynek pracy w Polsce nie należy do zbyt atrakcyjnych, tak samo jest też z pracą sezonową w Polsce. Niestety nie są to zbyt wysokie stawki, wręcz można rzec, że są to głodowe stawki, stąd też małe zainteresowanie tego typu pracą w naszym kraju. Także jest tu skupiony zupełnie inny target wokół tego typu pracy. Są to z reguły osoby młode, szukające sposobu dorobienia sobie do wakacji. A metody poszukiwania i znajdowania tego typu pracy są metodami lokalnymi, czyli praca jest po prostu poszukiwana najbliżej miejsca zamieszkania, ponieważ w przeciwnym razie może się okazać, że po prostu nie będzie się nam to opłacało.

A ile można zarobić przy pracach sezonowych w Polsce? Warunki są naprawdę różne, w zależności od rejonu Polski i wykonywanej pracy. Przykładowo wspomniane już zbiory truskawek płatne są w tym roku 2 – 2.5 zł za koszyk. Nie jest to duża kwota w porównaniu z pracami sezonowymi za granicą. Aczkolwiek tak jak wspominałem wcześniej jednak praca jest na miejscu, nie musimy nigdzie wyjeżdżać, a i nie musimy spełniać innych wymogów pracodawców zagranicznych, czy też chociażby dysponować funduszami na wyjazd do pracy za granicą.

W przypadku zbiorów wiśni jest to przykładowo 1 zł za łubiankę, w przypadku czereśni około 1 zł za kilogram, zbiory jabłek to około 10-12 zł za godzinę pracy przy zrywaniu jabłek. Jak widać ceny nie powalają, sadownicy nieraz uciekali się do zatrudniania obcokrajowców, bo Polacy nie chcieli przy takich stawkach pracować. Niestety takie są polskie realia, dlatego też wielu decyduje się na wyjazd do pracy sezonowej za granicą.

Praca sezonowa ma to do siebie, że zbiory poszczególnych owoców trwają krótko, przykładowo truskawki to zaledwie kilka tygodni, czereśnie, wiśnie tak samo. Ale jest coś co nas może uratować, otóż to, że poszczególne zbiory są w różnych okresach i prace sezonowe możemy sobie po prostu zaplanować, przykładowo najpierw nająć się do zbioru truskawek, później wiśni / czereśni, później malin, a na końcu przykładowo jabłek.

Jak szukać tego typu pracy? Możliwości jest wiele, sezonowe prace mają to do siebie, że z reguły pracodawcy poszukują lokalnie swych pracowników, a co za tym idzie nie będą publikować ofert pracy ogólnopolskich z reguły publikują swoje oferty pracy w regionalnych serwisach ogłoszeniowych z pracą i tam też należy ich szukać, przykłady tego typu serwisów podamy na dole artykułu. Oprócz interenetu, warto się przejść po mieście, często są rozwieszone ogłoszenia na słupach ogłoszeniowych, bądź też w gablotach z ogłoszeniami w różnego typu supermarketach.

Gdzie szukać pracy sezonowej w internecie?

Polecamy specjalistyczne portale o pracy np: