Sezonowa praca za granicą

W dzisiejszym artykule napiszemy, zawrzemy informacje na temat praca sezonowa za granicą, bo z pewnością jeśli ktoś czytał wcześniejszy artykuł o pracy sezonowej w Polsce być może będzie także zainteresowany, a może i nawet bardziej zainteresowany pracą za granicą z uwagi właśnie na rzec by można było głodowe stawki za pracę sezonową w Polsce. Otóż praca za granicą wymaga od nas większego zaangażowania zarówno w poszukiwania tego typu pracy, jak również od strony finansowej jednak nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na wyjazd do pracy za granicą bo wiąże się to oczywiście z określonymi kosztami początkowymi, między innymi koszty przejazdu czy koszty zakwaterowania.

Mówiąc o pracy sezonowej mam na myśli raczej nasz kontynent czyli pracę w Unii Europejskiej, bo jak wiadomo od 2004 roku wiele w tym temacie nam się zarówno wyjaśniło jak i ułatwiło. Możemy po większości krajów poruszać się bez tak zwanych kontroli granicznych, a co za tym idzie bez potrzeby wiz czy też choćby paszportów. Większość krajów Unii Europejskiej dziś stoi dla nas otworem i tylko czeka na nas i na pracę naszych rąk.

W dzisiejszym artykule będzie krótkie informacje o tym gdzie warto wyjechać za granicę i do jakiego typu pracy. Jak za pewne wiemy dziś nie wszędzie jest warto wyjeżdżać. Poszczególne kraje Unii europejskiej w różnych terminach otwierały swoje rynki pracy dla Polaków, pierwszym tego typu krajem była Anglia. Stąd też był ogromny napływ polskiej ludności właśnie do tego kraju. Niemcy otworzyły swój rynek najpóźniej bo dopiero w 2011 roku, dzięki czemu stosunkowo mała ilość Polaków wyjechała do Niemiec. Ale są też i inne powody tego typu wyborów, między innymi język niemiecki jest swoistego rodzaju barierą nie do przejścia dla wielu osób poszukujących pracy sezonowej.

Gdzie zatem warto wyjeżdżać do pracy sezonowej? Swego czasu Hiszpania była jednym z krajów, do którego było warto wyjechać do pracy sezonowej z uwagi na klimat i specyfikę tego kraju prace sezonowe przy zbiorach trwają tam praktycznie cały rok, nawet w zimie, ale z uwagi na szalejący obecnie w tamtych rejonach kryzys gospodarczy wyjazd do pracy sezonowej w Hiszpanii może się okazać nietrafionym pomysłem.

Praca sezonowa w Holandii? Tak – można powiedzieć bingo. Poświęcimy temu osobny artykuł bo jest to sprawa poważniejsza i już teraz zapraszam do lektury. Holandia jest bardzo atrakcyjnym krajem dla Polaków i bardzo popularnym. W Holandii możemy liczyć głównie na prace związane z rolnictwem, głównie kwiatami, ale i owocami, warzywami, w tym słynnymi szparagami. W okresach późniejszych poszukiwani są pracownicy do wszelkiego typu sortowania owoców, warzyw lub ryb.

Kolejnym krajem godnym uwagi może być Norwegia – prace sezonowe w Norwegii to głównie truskawki, sezon tu zaczyna się w połowie czerwca. Norwegia to bardzo specyficzny kraj i różni się od innych, szczególnie jeśli chodzi o poszukiwanie pracy.

No i jednym z ostatnich krajów, jakim powinniśmy się zainteresować są oczywiście Niemcy. Z uwagi na bliskość, bo jest to nasz zachodni sąsiad prace sezonowe w Niemczech należą chyba do najpopularniejszych, a co za tym idzie poświęcimy im także osobny artykuł, do którego już teraz zapraszamy.